Universal non-contact sensors for detecting both metallic and non-metallic materials across AC power circuits.
| Type | Capacitive |
|---|---|
| Diameter/Size | M18, M30, Φ34 |
| Thread Size | M18 |
| Sensing Range | 2-35mm (adjustable) |
| Output | NO/NC |
| Output Function | NO/NC |
| Connection Type | Not specified |
| Voltage | 20-250V AC |
| Voltage Range | 20.00 - 250.00 VAC | Housing Shape | Not specified |
| Housing Material | Stainless-steel, Brass, PBT Resin |
| Mounting | Flush/Non-flush |
| Operating Temperature | -25°C to 70°C |
| Protection Rating | IP67 |
| Cable Length or Connection Pin Number | Not specified |